Speciálka 2023
Speciální výstava rakovnických kotrláků 2023
Další speciálka našeho klubu pro rok 2023 se uskutečnila 10.-11.12.2022 na brněnském výstavišti v rámci 10. jihomoravské výstavy MORAVIA Brno 2022. Na stále populárnější výstavě bylo tentokrát vystaveno přes 4.500 zvířat, z toho 1.580 holubů. Možnost uspořádat speciálku na této výstavě využilo hned 6 holubářských klubů-slezský barevnohlávek, rys, ostravská bagdeta, slezský voláč, brněnský voláč a rakovnický kotrlák, z nichž poslední dva měly nejpočetnější zastoupení holubů a k dispozici také vlastní stánek s občerstvením. O zajištění bohatého občerstvení se postarali zejména Pavel Piše a Michal Martinkovič, kterým za to patří velké poděkování. Počty vystavených rakovnických kotrláků na speciálních výstavách nám v posledních letech pravidelně klesají, od 253 holubů v roce 2018 po letošních 146.
Kotrláky vystavilo 14 vystavovatelů, přičemž Pavel Piše nakonec holuby ze zdravotních důvodů nemohl vystavit, ale prázdná místa v klecích zastoupili holubi Dušana Barcucha a Miroslava Lubase. Rakovnické kotrláky posoudili poprvé v historii klubu posuzovatelé ze Slovenska Miroslav Zaňát, Michal Martinkovič a Andrej Margetin a svůj úkol zvládli na výbornou. Zaměřili se na typ a tvarové vlastnosti a potvrdilo se, že nejcitlivěji posoudí dané plemeno jen takový posuzovatel, který plemeno chová.
Expozici zahajovali bílí (6) od dvou vystavovatelů, byli typičtí s pěkně červenými obočnicemi. Klesající počty bílých na posledních výstavách jsou ale patrné. Následovali černí plamínci (2), kteří jsou vždy raritou mezi vystavenými rázy a byli dokonce prodejní a prodáni. Upoutali pravidelnou kresbou plamínku, ale postavy měli delší. Pouhý jeden černý plnobarevný a dva šedohnědí Luboše Starého byli typičtí, ale černý měl červenou obočnici a přitom černý zob, což neodpovídá vzorníku. Červení ((9) od tří vystavovatelů patří vždy mezi ukázkové kotrláky co se typu týká. Nejlepší předvedl Pavel Barna, zaujal mě krátký, zobatý holub s utaženým hladkým peřím v kleci č.4296. Červení bělohrotí (4) patří mezi další vzácně vystavované rázy, v typu však vždy pokulhávají za plnobarevnými. Nejlepšího vystavil Dušan Barcuch. Pro žluté (10) platí totéž co pro červené, nejlepší měl Pavel Barna, mě zaujal také krásný holub s čistou barvou a tmavě červenou obočnicí Luboše Starého. Následovali tygři černí, červení a žlutí (6) od Jaroslava Blatského. Tento v minulosti početnější ráz se stává popelkou našich výstav. Holubi to byli většinou kvalitní, s pravidelnou kresbou a dobrými postavami. Na tomto místě patří ing.Blatskému poděkovat za vystavení všech vzácných rázů rakovnického kotrláka na této výstavě. Zarážející je úplná absence modrých černopruhých, kapratých, modrých mramorovaných a všech plavých kotrláků, kteří v minulosti patřili mezi velmi oblíbené a vystavované rázy. Nedávný odchod L.Svatoše může být příčinou tohoto stavu, ale důvodů musí být více.
Sedlatí rakovničtí kotrláci jsou již dlouhá léta pro svou atraktivní kresbu nejrozšířenější a nejprošlechtěnějším rázem plemene. Modří, stříbřití a částečně i černí sedlatí byli vždy vystavováni jen několika chovateli. Dnes se situace, zejména díky slovenským chovatelům obrací, a tyto rázy dohánějí nejen co se počtu týká červené a žluté. A to je jen dobře.
Černí sedlatí (26) od sedmi vystavovatelů se stali opět nejpočetněji zastoupeným rázem na speciálce. Zmizeli horší holubi s delšími postavami a světlými bočnicemi nebo tmavým ozobím. Posuzovatel Margetin citlivě vybral nejlepší kotrláky, kteří patřili Pavlu Barnovi. Mě se také líbili holubi Mirka Lubase, jeden z nich měl světlejší obočnice. Kdyby se mu podařilo vybarvit obočnice holubů tak, jako se vybarvil jejich majitel při večerní zábavě, bylo by to přímo ideální. Kvalitní a vyrovnanou kolekci vystavil Roman Barcuch. Šedohnědí sedlatí (5), se objevují až v posledních letech, jedná se o zajímavou barvu, zatím však měli všichni delší postavy. Stříbřití sedlatí (14), v katalogu uvedeni jako stříbrní, jdou jednoznačně kvalitativně nahoru, jejich šlechtění je převážně ve slovenských rukou a tato výstava opět ukázala, že to naši bratia umí. Jestli se ještě podaří zlepšit tvar hlavy u tohoto rázu, budou skutečnou ozdobou každé výstavy. Zaujaly mě krásné červené obočnice téměř u všech stříbřitých. Zatím však nedosahují úrovně jiných barev sedlatých. Nejlepší vystavil Michal Martinkovič, poprvé je předvedl také Július Pavlíček. Modří sedlatí (20) se také neuvěřitelně zlepšují, je třeba se ještě zaměřit na ta nežádoucí, i když vzorníkem tolerovaná bílá záda a k dokonalosti jim už toho moc chybět nebude. Letos nebyl vystaven ani jeden holub s jehlou na zobáku, což byla v minulosti, zejména u holubic téměř běžná praxe. Nejlepší má v současné době Pavel Barna a Michal Martinkovič. Pěkné holuby předvedli také Jan Vagner, Juraj Heržák a Dušan Sekáč, který vystavoval na speciálce poprvé. Červení sedlatí (25) jsou stále nejprošlechtěnějším a také nejrozšířenějším rázem. Byli opět velmi typičtí, až na vyjímky krátcí a hlavatí. Zdá se, že byli posuzovatelem mírně podceněni, nejlepší předvedl jednoznačně Dušan Barcuch. Chyběli mi pro srovnání kvalitní holubi Pavla Pišeho, kteří by se jistě umístili mezi nejlepšími. Holubi Martina Kodla měli opět zakulacené hlavy, jinak byli velmi typičtí. Žlutí sedlatí (17) byli snad ze všech sedlatých opticky nejméně vyrovnaní. Některým bych vytýkal nižší nebo užší čelo, někteří byli užší v hrudích, jiní měli příliš tmavou barvu, ale jako kolekce samozřejmě obstáli na výbornou. Nejlépe oceněné měl opět předseda klubu Pavel Barna.
Letošní speciálka potvrdila trend posledních let, kdy jsou chovateli preferováni jemnější, širocí a nízcí holoubci s pěknou kresbou a výraznou obočnicí. Pokud by se na takové holoubky podařilo naroubovat nebo alespoň udržet i typické hlavy s vyšším a širším čelem, tak máme po exteriérové stránce vyhráno. Otázkou je, jak takoví jemní a krátcí kotrláci budou předvádět nejdůležitější vlastnost plemene – válení. Zasvěcení chovatelé odpověď znají.
Brněnské výstaviště je pro svoji polohu dostupnější pro chovatele ze Slovenska, Rakouska i Polska a v sobotu dopoledne to hosté ze zahraničí opět dokázali - vykoupili co se dalo, s vyjímkou rakovnických kotrláků.
Z hostů našeho stánku mě potěšila návštěva MUDr. Michala Straky a překvapila návštěva někdejšího chovatele sedlatých Jaromíra Jelínka z Plzeňska.
Přehled ocenění
Mistr klubu – Pavel Barna
Šampion výstavy:
Černý sedlatý – Pavel Barna 97 bodů
Červený sedlatý – Dušan Barcuch 97 bodů
Vítězové barev:
černý sedlatý – P.Barna
červený sedlatý – D.Barcuch
žlutý sedlatý – P.Barna
modrý sedlatý - P.Barna
stříbřitý sedlatý – M. Martinkovič
červený plnobarevný – Pavel Barna
žlutý plnobarevný– Pavel Barna
Čestné ceny : červený- P.Barna, žlutý-P.Barna, žlutý- L.Starý, černý sedlatý- P.Barna, stříbřitý sedlatý -M.Martinkovič, modrý sedlatý- P.Barna, červený sedlatý -D.Barcuch, žlutý sedlatý - P.Barna, všechno 96 bodů.