Speciálka 2020
Speciálka 2020
Další speciální výstava rakovnických kotrláků se uskutečnila ve dnech 10. a 11.ledna 2020 v Lysé nad Labem v rámci tradiční zimní výstavy Náš chovatel. Na této výstavě pořádalo svou speciálku 6 holubářských klubů, kromě toho největšího našeho to byly kluby chovatelů gigantů, hýlů a norimberských skřivanů, českých voláčů sivých, koburských skřivanů a pražských rejdičů krátkozobých. Vystaveno bylo celkem 1.600 holubů, z toho 240 rakovnických kotrláků od 21 vystavovatelů. Speciálku posuzovali Drahomíra Hrubá, Hubert Dufek, Ladislav Matoušů a Alexandr Straka, tentokrát bez větších připomínek chovatelů s vyjímkou posledně jmenovaného, který některé červené sedlaté podcenil.
Modří černopruzí (13) byli vystaveni nestorem tohoto rázu L.Svatošem. Byli různé kvality, bohužel ne vysoké, zaujal mě typický představitel plemene v kleci č.2240.
Červeně plaví (4) a červení bělouši (9) byli většinou prodejní, ničím mě nezaujali kromě pravidelné kresby pruhů. Vystavovali J.Turek a V.Drexler.
Bílí (7) jsou doménou D.Barcucha, který je má vždy v perfektní kvalitě. Na minulé speciálce v Brně jich bylo vystaveno 22. Ukázkový holub v kleci 2259 dostal jako jediný ze všech kotrláků ocenění Vynikající a 97 bodů.
Červení (18) byli vystaveni 5 chovateli. Byli většinou typických postav a pěkně klenutých hlav. Nejlepší předvedl D.Barcuch a P.Barna. Smutný byl pohled na skrčené, špinavé holuby nečlena klubu, kteří měli mimo jiné úplně bledé obočnice.
Žluté (18) vystavilo dokonce 6 chovatelů, ale letos byli horší červených. Zaujali mě zejména neucelenou barvou a někteří měli šikmá čela. Nejlepší v typu byli opět holubi P.Barny a D.Barcucha.
Černí (4) a šedohnědí (8) L. Starého byli většinou prodejní. Černí měli tmavé zoby a červené obočnice a zase, snad podesáté se tento problém diskutoval na následující členské schůzi.
Červení bělohrotí (5) se stali příjemným překvapením výstavy, zaujal mě především typický exemplář P.Pišeho, který byl zvolen šampionem výstavy.
Červení tygři (2) a žlutí tygři (3) M.Holečka byli slušné kvality. Je škoda, že se této obtížné varietě nevěnuje více chovatelů.
Pštrosíci (12) byli vystaveni J.Dostálem v černé, červené a žluté barvě. Tato vzácná a obtížná kresba byla rozdílné kvality, nejlepší byli jednoznačně žlutí.
Černí sedlatí (37) se stali nejpočetnějším rázem celé expozice a zřejmě i v celé historii speciálek. V Brně jich bylo 33. Jejich obliba prudce stoupá, vystavilo je 9 chovatelů. Před lety je běžně vystavovalo 4-5 chovatelů. Byli tentokrát dobře a citlivě posouzeni, posuzovatel přesně vybral několik typických představitelů plemene, kteří obdrželi 96 bodů. Nejlepší byli holubi R.Barcucha, P.Barny a J.Jadrníčka, kteří byli hlavatí, krátkých postav, široce nasazených zobáků a tmavých obočnic. Zaujal mě také holub M.Lubase, který jako jediný z nich dostal čestnou cenu. Jeho holubi a holubi většiny dalších chovatelů měli poněkud světlejší obočnice, někteří černí sedlatí měli mírně zakulacené hlavy.
Šedohnědí sedlatí (2) patřili dvěma chovatelům a oba budili pozornost nejen vzácnou barvou, ale zejména krásnou postavou. Byli špičkoví.
Modří sedlatí (22) jsou v posledních letech velmi oblíbení a jejich kvalita se zvyšuje. Překvapilo mě, že jich bylo předvedeno více než červených. Byli čistozobí, hlavatí a někteří měli již požadovaná barevná záda. Nejlepší z nich vystavil P.Barna a M.Martinkovič. Zajímavostí expozice byli modří kapratí (4), které ve slušné kvalitě po dlouhých letech vystavil K.Chlup.
Červení sedlatí (18) jsou stále nejtypičtější a nejprošlechtěnější kresbou rakovnického kotrláka. Letos mě překvapil jejich velmi nízký počet, vždyť na minulé speciálce jich bylo vystaveno 32. O prvenství stále soupeří D.Barcuch a P.Piše, jejichž kotrláci jsou vždy chloubou výstavy. Vynikají krátkostí postav, nízkým postojem, požadovaným tvarem hlav i barevností obočnic. Nejprošlechtěnější ze všech variet jsou však v kresbě s líbivými malými kapkami. Je proto nepochopitelné, že posuzovatel udělil do kolekce pouze jednou jedinkrát 96 bodů a čtyřikrát 95.
Žlutí sedlatí (14) buď stagnují, nebo jdou dokonce s kvalitou dolů. Nesvědčí jim ani nízký počet vystavovatelů. Dříve jsme měli lepší. Líbili se mi holubi M.Kodla s barevnými obočnicemi a tradičně D.Barcucha.
Stříbrní sedlatí (32) byli asi největším překvapením výstavy co do počtu a částečně také co do kvality. Tolik stříbrňáků pohromadě jen tak brzy neuvidíme. Byli však hodně nevyrovnaní v barvě i typu. Někteří měli dokonce vyšší nohy, méně klenuté hlavy i postavy. Nejlepší z nich vystavil M.Martinkovič a P.Barna. Hlavaté stříbrňáky se širokými zoby předvedl také J.Suda.
V kategorii AOC byli na závěr expozice vystaveni andaluští (8) se zajímavou kresbou. Jejich propagátorem je P.Piše. Vynikali nízkými postoji s dobře klenutou hrudí.
V expozici chyběli již tradičně plamínci a někteří plávci, co mě ale velmi překvapilo byla absence modrých mramorovaných, kteří bývali v minulosti dobře zastoupeni a vždy ve výborné kvalitě. Šokovalo mě také, že byli vystaveni špinaví a z nemoci podezřelí kotrláci. Přesto, že se většinou jednalo o holuby nečlenů klubu, je to zarážející, a to úplně pomíjím zdravotní rizika.
V posledních letech stále naříkáme nad nízkým bodovým ohodnocením většiny sedlatých holubů. Jestliže na minulé speciálce bylo uděleno 4 x 97 bodů, letos pouze 1x. To je za všechny komentáře. V sedlatých ani jednou! Predikát výborný obdrželo pouhých 13, ano pouhých třináct holubů z 240 !!! Doslova bilo do očí, když špinavý kotrlák hrůzné kvality obdržel 92 bodů a opodál se vyjímalo několik červených sedlatých, typických představitelů plemene, kteří hýřili leskem a temperamentem a dostali 93 nebo 94 bodů. Kdyby to nebylo tak smutné, tak je to komické.
Výstavu hodnotím pozitivně, drobným nedostatkem výstavy bylo pouze chybějící označení jednotlivých expozic těch plemen holubů, které pořádaly speciální výstavu a také okolnost že holubi, drůbež i králici byli namačkáni v jedné hale. Výhodou byl velký stánek pro každý klub s množstvím klecí, které se v průběhu soboty zaplnily několika desítkami prodejných rakovnických kotrláků. Potěšilo, že téměř všichni holubi se prodali nebo vyměnili. O bohaté občerstvení se zasloužili tentokrát naši „český klucí“ v čele s M.Holečkem. Příjemným překvapením výstavy se stala návštěva ing.Jaromíra Rady z Prahy, který pamatuje začátky klubu na počátku šedesátých let minulého století, a který se zůčastnil jako host naší členské schůze.
Přehled udělených ocenění:
Šampion sedlatých :
1.D.Barcuch – žlutý sedlatý, 2.P.Piše -červený sedlatý, 3. R.Barcuch – černý sedlatý.
Šampion plnobarevných:
1.D.Barcuch - červený, 2. P.Barna – žlutý, 3. P.Barna – žlutý.
Šampion ostatní rázy: 1.P.Piše - červený bělohrotý, 2. M.Holeček – žlutý tygr, 3. D.Barcuch – bílý.
Mistr klubu - pořadí
1, D.Barcuch 959 bodů, 2.P.Barna 952, 3. P.Piše 944, 4. M.Martinkovič 943, 5. L.Starý 940.
Vítěz barvy - pořadí :
A, Červení: Barcuch, Barna, Barcuch.
B, Žlutí: Barna, Barna, Barcuch.
C, Černí sedlatí: Barna, Jadrníček, R. Barcuch.
D, Modří sedlatí: Barna, Martinkovič, Barna.
E, Stříbřití sedlatí: Martinkovič, Barna, Martinkovič.
F, Červení sedlatí: Barcuch, Piše, Barcuch.
Haunerův memoriál :
A, Sedlatí: 1.Barna – modří sedlatí, 2. Jadrníček – černí sedlatí, 3. Martinkovič – modří sedlatí.
B, Plnobarevní: 1.Barcuch – červení, 2.Barna – žlutí, 3. Barna – červení.
C, Ostatní: 1, Barcuch – bílí, Starý – šedohnědí, 3 Piše – andaluští.
Čestné ceny:
D.Barcuch – bílý, červený, žlutý sedlatý, červený sedlatý.
M.Holeček – žlutý tygr.
M.Lubas – černý sedlatý
P.Barna – modrý sedlatý
R.Barcuch - šedohnědý